På lager
Varenummer:
Golden_3136-5

Golden Artist Open 3136-5 ACRYLIC GEL (MATTE) 237 ML

189,95  DKK
  • Fragt fra kun 49,-
  • 1-3 dages levering. I nogle tilfælde optil ca. 8 dage

OPEN Acrylic Gel (mat) er et alsidigt medium, der er udviklet til brug sammen med OPEN Slow-Drying Colors. Gelen bruges til at forlænge farvens volumen, samtidig med at de unikke egenskaber ved langsomtørrende akrylfarver bevares. Det betyder, at du kan arbejde længere med farverne på paletten eller lærredet, hvilket giver mere tid til at blande og justere nuancer.

Derudover kan produktet anvendes sammen med hurtigttørrende akrylfarver for at nedsætte tørretiden. Dette gør den velegnet til teknikker, hvor farverne skal have længere åbentid – eksempelvis ved blanding direkte på lærredet eller ved skabelse af transparente lag (glazing).

Produktet henvender sig til kunstnere og kreative, der ønsker bedre kontrol over tørretiden i deres arbejde – uanset om det er i studiet eller på location. Det er et praktisk værktøj for både professionelle malere og hobbykunstnere, der arbejder med akrylmaling og ønsker en mere fleksibel arbejdsproces.

• Forlænger OPEN Slow-Drying Colors uden at ændre arbejdsegenskaberne
• Kan bruges som medium til at forsinke tørretiden på almindelig akrylmaling
• Ideel til blanding (blending) og transparente lag (glazing)
• Velegnet til både professionelle og hobbykunstnere
• Giver længere arbejdstid på palet og lærred

Summary:
OPEN Acrylic Gel (mat) giver dig mere tid til at arbejde med dine akrylfarver, hvad enten du vil bevare de langsomme tørringsegenskaber i OPEN-serien eller forlænge arbejdstiden på almindelige akrylfarver. Perfekt til malere, der arbejder med blandinger, nuancer og lag, og som ønsker en roligere maleproces.

Specifikationer
EAN738797313651